Jak budować poczucie własnej wartości?

Idealnie jest jeśli rodzicę budują je mądrą miłością w dzieciństwie, bo to właściwie ich zadanie. Jednak dobrze wiemy że nie zawsze jest ono realizowane,a to niesie za sobą szereg różnych konsekwencji dla dziecka. Dobre wieści jednak są takie, że nawet jeśli rodzice nie stanęli na wysokości zadania to nie jest za późno, możesz sama zatroszczyć się o siebie, dać sobie to czego prawdopodobnie nie dostałaś: miłość i wsparcie.

 O jakich konsekwencjach myślę?

Oczywiście każdy jest inny i poniższa lista może ale nie musi dotyczyć,może ale nie musi też w części a nie w całości, w zależności od etapu na jakim jesteśmy, bo się zmieniamy,każdy człowiek to inna historia. 

Możliwe konsekwencje to:

nie wiara w siebie, poczucie gorszości albo lepszości, poczucie winy, nie rozwijanie swoich potencjałów, nawet ich nie dostrzeganie,życie takiej osoby składa się przede wszystkim z cierpienia, strachu, zgadzanie się na wykorzystywanie, nie wiara w to że zasługuje na szczęście, nie umiejętność wyznaczania granic,przesadne poświęcanie się, próba ratowania na siłę i dogadzania innym kosztem siebie, nie umiejętność wyrażania emocji, tłumienie ich, nie akceptowanie wyborów innych, wtrącanie się, brak asertywności, strach przed krytyką, odrzuceniem, konfrontacją, strach przed tym co pomyślą inni, szukanie potwierdzenia własnej wartości i akceptacji, dostosowywanie się do oczekiwań i żądań innych, nie życie w zgodzie ze sobą, brak miłości do siebie, do swojego życia, nie akceptowanie siebie, zapalenie ego:mam rację, wszystko mi się należy, narzekanie, żądania, zarozumiałość,agresja, poniżanie, gardzenie innymi, wykorzystywanie, ucieczka w nałogi,przemoc.

Jak to naprawić?

Przeszłość już minęła i nie zmienimy jej, ale możemy zmienić nastawienie do niej, wyciągnąć z niej budujące wnioski. Uzdrowić rany i skupić się na świadomym budowaniu teraźniejszości.

By zbudować poczucie własnej wartości potrzebujesz wyzwań, potrzebujesz próbować pomimo nie wiary w siebie i strachu przed nowym, potrzebujesz podejmować decyzje i ponosić za nie konsekwencje, potrzebujesz usamodzielnić się, ukierunkować swoją uwagę na to co buduje Ciebie i uszczęśliwia,pokochać siebie.

Miłość jest odpowiedzią. Gdy kochamy siebie, przestajemy ranić, gdy potrafimy wybaczyć, uzdrawiamy Duszę, gdy potrafimy wyciągnąć wnioski z tego co nas spotkało, przekuwamy te doświadczenia w mądrość.

Jak pokochać siebie?

Robić to, kochać siebie, obdarzać siebie czułą miłością, troską, zaufaniem, doceniać siebie, cieszyć się życiem, świadomie i radośnie je budować.

 

 

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?